Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Jak znaleźć idealne mieszkanie?

Decyzja o kupnie mieszkania jest zazwyczaj przełomową w życiu człowieka. Taki krok często wiąże się z wzięciem dużego kredytu, który będziemy spłacać przez wiele lat. Z tego względu proces szukania nieruchomości powinien opierać się na spokojnej analizie, aby nie popełnić żadnego błędu i nie kupić mieszkania niespełniającego naszych oczekiwań. Od czego zacząć i na co zwracać szczególną uwagę?


Przewidywanie kosztów inwestycji

Pierwszym krokiem jest przeanalizowanie, jakimi środkami się dysponuje i ewentualnie jaka jest nasza zdolność kredytowa. Gdy wie się, ile można przeznaczyć na zakup mieszkania, łatwo zawęzić krąg poszukiwań. Ten krok uświadamia również, czy jest to dla nas odpowiedni moment na zakup nieruchomości. Całkiem możliwe, że po analizie możliwości finansowych i zorientowaniu się, na co nas tak naprawdę stać, podejmie się decyzję o odroczeniu zakupu własnego lokum. Ważne, aby nie decydować się na konkretne mieszkanie wyłącznie dlatego, że akurat nas na nie stać bądź jest dostępne w okazyjnej cenie. Po jakimś czasie bowiem można odczuć rozczarowanie i niezadowolenie z pochopnie podjętej decyzji.

W kwestii finansowej warto również wspomnieć o dodatkowych kosztach związanych z obsługą procesu zakupu mieszkania, takich jak należność za usługę notarialną, prowizja dla pośrednika czy opłaty sądowe oraz podatek od czynności cywilnoprawnych. Łącznie mogą one wynosić nawet co najmniej kilkanaście tysięcy złotych – ostateczna wysokość nadprogramowych opłat zależna jest przede wszystkim od wartości kupowanego mieszkania. Dodatkowo, po znalezieniu wymarzonego lokum, należy przewidzieć również koszt niezbędnych prac remontowych (w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego) lub wykończeniowych (w przypadku nowego mieszkania). Z tego względu zawsze należy analizować kwestie finansowe w sposób globalny, a nie patrząc wyłącznie na cenę zakupu mieszkania.

Pożądane cechy nowego lokum

Po oszacowaniu kapitału, który będzie można przeznaczyć na zakup nieruchomości, należy następnie zastanowić się, czego dokładnie szukamy. W końcu jeśli domownicy mają się czuć dobrze w nowym miejscu, musi ono spełniać ich potrzeby. Warto wiedzieć przede wszystkim, jakiej wielkości powinno być nowe mieszkanie. Nieokreślenie zakresu powierzchni czy liczby pomieszczeń może znacząco utrudnić znalezienie odpowiedniej oferty.

mieszkanie

Ze względu na dalekosiężne plany, takie jak założenie rodziny, jeden dodatkowy pokój jest absolutnym minimum. Wszakże dziecko potrzebować będzie z czasem własnej przestrzeni do życia. To samo tyczy się osób, które planują karierę zawodową opierającą się na pracy zdalnej. Wtedy dodatkowe pomieszczenie w postaci gabinetu również może okazać się niezbędne. Warto pamiętać jednak o tym, że im większa kubatura mieszkania, tym rachunki za ogrzewanie mogą być wyższe. Z drugiej zaś strony przestronne wnętrza wpływają pozytywnie na samopoczucie i sprawiają, że w takim miejscu żyje się komfortowo. Rozważania „za i przeciw” pokazują więc, że kupno mieszkania to sztuka kompromisu.

Dobrym przykładem może być porównanie domu z mieszkaniem. Jedni preferują większą przestrzeń, posiadanie własnego ogródka czy odizolowanie się od sąsiadów, inni zaś doceniają możliwości mieszkania w centrum miasta, skąd blisko jest do szkoły, szpitala, sklepów czy ośrodków kultury. Gdy już wiemy, na czym nam najbardziej zależy, wtedy wybór staje się bardziej oczywisty. A na jakie atrybuty nieruchomości warto jeszcze zwrócić uwagę? Bardzo istotną cechą każdego mieszkania jest jego usytuowanie względem stron świata. Należy w tym momencie wiedzieć, czy preferuje się jasną sypialnię, kuchnię lub część dzienną – a może wszystkie te pomieszczenia równocześnie? Często informacja o tym, że mieszkanie znajduje się całkowicie po stronie północnej budynku, wpływa na rezygnację z jego kupna. Aczkolwiek na pewno znajdą się też osoby, które wolą mieszkania mniej oświetlone. Wszystko jest kwestią upodobań, jak i trybu życia.

Pomoc pośrednika

Istnieje jeszcze więcej kwestii, które mogą okazać się istotne w podjęciu tej ważnej decyzji. Z tego względu warto zdecydować się na pomoc pośrednika nieruchomości. Dlaczego jest to dobry pomysł? Samodzielne szukanie mieszkania może być czymś ponad siły osoby, która robi to pierwszy i całkiem też możliwe, że ostatni raz w życiu. Nawet jeśli na tym etapie uda się znaleźć mieszkanie swoich marzeń, to opanowanie kwestii prawnych i finansowych również może być zbyt skomplikowane dla laika. Agent nieruchomości jest w stanie pomóc nie tylko w ustaleniu naszych priorytetów mieszkaniowych, lecz także ułatwi nam znalezienie idealnego lokum, na końcu zaś wesprze w przygotowaniu dokumentacji oraz zajmie się kwestiami finansowymi. Dzięki temu można mieć pewność, że wszystkie ważne sprawy będą prawidłowo załatwione.

Każda osoba, która zabierała się za poszukiwania dla siebie mieszkania, na pewno potwierdziłaby, że jest to bardzo trudne i złożone zadanie. Uwzględnienie wszystkich najważniejszych cech wymarzonego miejsca do życia, sprawdzenie dokumentacji oraz sytuacji prawnej nowego nabytku, a także podatki i inne opłaty powodują, że proces może być nie do przejścia dla osoby niezaznajomionej w świecie obrotu nieruchomościami. Z tego względu warto przekonać się do skorzystania z pomocy ekspertów w tej dziedzinie, by bezproblemowo znaleźć swoje idealne cztery kąty.